Podologia

Podologia

Podologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem chorób stopy i stawu skokowo-goleniowego. Zabiegi podologiczne wymagają od osoby praktykującej ten zawód tj. Podologa wiedzy z zakresu nauk medycznych, tj.: diabetologia, dermatologia, chirurgia, ortopedia, opatrywania ran, technik zaopatrzenia ortopedycznego (ortezy, wkładki ortopedyczne). Podolodzy szczególnie często zajmują się profilaktyką i leczeniem stóp sportowców. Z zabiegów podologicznych przede wszystkim powinni korzystać pacjenci ograniczeni ruchowo, dotknięci chorobami skóry, kości i stawów, chorobami przemiany materii (cukrzyca), pacjenci z wadliwym ustawieniem stóp i deformacjami palców (haluksy, palce krogulcze), z dolegliwościami na stopach, tj.: odciskami, modzelami, brodawkami, a także wrastające, czy grzybicze paznokcie, pocące się stopy, rozpadliny na piętach.

Wrastające paznokcie (klamry):

Pierwszym objawem wrastania paznokci jest zaczerwienienie i obrzęk wokół palca stopy, często również towarzyszy ból. Początkowo dolegliwości są niewielkie, jednak z czasem mogą się nasilać. W przypadku zbagatelizowania problemu, często pojawia się krwawienie, a także ropna wydzielina, która jest przyczyną wytwarzanego stanu zapalnego w obrębie paznokcia. Przyczyn wrastania paznokci jest wiele. Najczęściej są to:

 • noszenie nieprawidłowego obuwia
 • wydłubywanie brudu spod paznokci ostrym narzędziem
 • czynniki genetyczne
 • uraz paznokcia
 • nieprawidłowy sposób obcinania paznokci

Klamry ortonyksyjne stosowane są w celu korygowania kształtu płytki. Ich stosowanie zaleca się u osób borykających się z nawracającym wrastaniem paznokci, a także nieregularnym, rurkowatym kształtem płytki. Leczenie klamrami trwa zwykle kilka miesięcy, nie powodując dyskomfortu u osób z nich korzystających. Stosowanie klamer ortonyksyjnych jest małoinwazyjną metodą, która pozwala nadać paznokciom właściwy kształt, a tym samym przywrócić stopom estetyczny wygląd. Dzięki nim, możliwe jest skuteczne pozbycie się problemów z wrastającymi paznokciami oraz towarzyszących im nieprzyjemnych dolegliwości.

Pękające pięty

Jednym z częstych problemów ze stopami są pękające pięty. Skóra na piętach jest dość twarda i zrogowaciała, dlatego też niewłaściwa pielęgnacja powoduje, że na piętach pojawiają się pęknięcia, które są nie tylko nieestetyczne, lecz także mogą spowodować pojawienie się stanu zapalnego.

Jakie są przyczyny pękających pięt?

Przyczyn pękających pięt jest wiele. Jednymi z nich są:

 • brak prawidłowej higieny
 • źle przeprowadzony pedicure kosmetyczny
 • nadwaga
 • niewłaściwe obuwie
 • zbyt mała ilość witaminy A
 • przyjmowanie leków na rozrzedzenie krwi
 • skłonności genetyczne

Pękające pięty są dużym problemem, ponieważ pękanie skóry może utrudniać chodzenie i powodować ciągły ból. Ponadto rany występujące na skórze pięt mogą być miejscem wnikania bakterii chorobotwórczych, na skutek czego dojdzie do pojawienia się obrzęku, stanów zapalnych, a także pojawienia się krwi czy ropnej wydzieliny.

Problem pękających pięt można jednak rozwiązać w gabinecie podologicznym. Podolog oceni kondycję stóp pacjenta, zbierze wywiad, a także zaproponuje metodę leczenia pękających paznokci. Zwykle opiera się ona na usunięciu nadmiaru zrogowaciałej skóry i zamknięciu porów tkanki skórnej. Podolog przekaże także wskazówki, jak pielęgnować pękające pięty.
W obu sytuacjach warto poradzić się podologa, który przekaże wskazówki, dotyczące właściwej pielęgnacji stóp lub zaproponuje przeprowadzenie pedicure leczniczego w gabinecie podologicznym.

Brodawki, modzele, odciski

Brodawki, modzele i odciski pojawiające się na stopach, to nie tylko defekt estetyczny, lecz także i problem, który utrudnia prawidłowe funkcjonowanie stóp. W naszym gabinecie oferujemy skuteczne metody usuwania brodawek, modzeli i odcisków na stopach.

Odciski powstają wskutek reakcji obronnej na długotrwały ucisk, spowodowany m.in. zbyt ciasnym obuwiem czy nieprawidłowym chodzeniem. W miejscach narażonym na ucisk, skóra zaczyna produkować komórki rogowe, które nie ulegają złuszczeniu. W ten sposób, fragmenty skóry pokrywają się twardą warstwą rogową, mającą na celu zabezpieczyć stopy. Można ją bezpiecznie usunąć podczas wizyty w gabinecie podologicznym.

Usuwanie brodawek:

Brodawki, nazywane także kurzajkami, wywoływane są przez wirus HPV. Zwykle mają one owalny kształt, mogą być wypukłe lub płaskie. Najczęściej brodawki nie są bolesne, jednak proces ich leczenia jest uciążliwy, gdyż trudno poddają się leczeniu. Usuwanie brodawek na stopach następuje po zebraniu wywiadu oraz dostosowaniu odpowiedniej metody leczenia według indywidualnych wskazań.

Usuwanie modzeli:

Modzelami nazywamy miejsca, w których występuje nadmierne rogowacenie naskórka, na skutek nadmiernego nacisku i tarcia. Modzele powstają najczęściej w główce kości śródstopia lub przy opuszkach palców. Do najczęstszych przyczyn występowania modzeli można zaliczyć między innymi nadmierne obciążenie stopy, intensywny ucisk spowodowany nieodpowiednim obuwiem, deformacje w obrębie układu kostnego stopy. Modzele mogą występować także na skutek nadmiernego ścierania zrogowaciałego naskórka. Usuwanie modzeli polega na wycięciu ich przy użyciu skalpela, zaś następnie na wygładzeniu miejsca występowania modzeli frezarką. Podolog udziela również wskazówek dotyczących właściwej pielęgnacji stóp, by nie dopuszczać do powstawania modzeli.

Usuwanie odcisków:

Odciski najczęściej powstają na skutek tarcia i trwałego ucisku. Odcisk jest skupiskiem martwych, zrogowaciałych komórek naskórka. Główne miejsca występowania odcisków to przestrzeń pomiędzy palcami, śródstopie, okolice wału paznokciowego, a także miejsca pod płytką paznokcia. Usuwanie odcisków polega na ich wycięciu przy użyciu skalpela, podolog może także użyć dłuta lub frezu w celu ich usunięcia.

Kontakt
Instagram